26 września 2023 BARTŁOMIEJ PIETRUSZKA MICHAŁ BUSZ

Polityka AML / CFT – Środki Bezpieczeństwa Finansowego

Tagi Polityka AML / CFT pranie pieniędzy

W trzeciej części serii artykułów poświęconych AML i CFT (Anti-Money Laundering i Counter Financing of Terrorism) chcemy zapoznać Was z kluczowymi aspektami związanymi ze Środkami Bezpieczeństwa Finansowego (ŚBF) oraz omawiamy, kto i kiedy jest zobowiązany do ich stosowania.

Kto i kiedy musi stosować środki bezpieczeństwa finansowego?

Środki Bezpieczeństwa Finansowego są obowiązkowe dla instytucji obowiązanych. Ich głównym celem jest wykrywanie ryzyka prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu poprzez analizę klientów, relacji gospodarczych i transakcji. Stosowanie tych środków powinno być proporcjonalne do poziomu ryzyka, co oznacza, że IO dostosowują je do sytuacji, stosując zarówno uproszczone, jak i wzmożone ŚBF.

Przesłanki stosowania ŚBF obejmują sytuacje takie jak:

  • podejrzenie prania pieniędzy,
  • wątpliwości co do danych klienta,
  • nawiązanie relacji gospodarczych
  • oraz określone transakcje, np. przekroczenie pewnych kwot lub użycie waluty wirtualnej.

Nawet długotrwałe stosunki gospodarcze mogą wymagać stosowania ŚBF, jeśli zachodzą istotne zmiany w dotychczasowym statusie klienta.

 

Jaki jest katalog Środków Bezpieczeństwa Finansowego?

Ustawa AML określa katalog ŚBF, ale musimy podkreślić, że dopuszczalna jest elastyczność w ich stosowaniu zależnie od poziomu występującego ryzyka w relacji z danym klientem.

Katalog obejmuje:

  • identyfikację klienta,
  • identyfikację beneficjenta rzeczywistego,
  • ocenę stosunków gospodarczych
  • oraz bieżące monitorowanie tych stosunków.

Identyfikacja klienta wymaga sprawdzenia danych, takich jak imię, nazwisko, obywatelstwo oraz PESEL i NIP. Podmioty inne niż osoby fizyczne mają swoje własne kryteria identyfikacji.

Weryfikacja tożsamości polega na sprawdzeniu dostarczonych danych, a dokonywana jest przed nawiązaniem relacji biznesowej. Weryfikacja może obejmować różne dokumenty, w zależności od rodzaju klienta.

Ocena stosunków gospodarczych polega na analizie relacji IO z klientem oraz określeniu, jakie produkty i usługi klienta interesują.

Bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych to ciągłe weryfikowanie działalności klienta zgodnie z profilem jego działalności oraz przypisanym mu ryzykiem. To istotne w przypadku atypowych transakcji.

Każdy z wymienionych punktów, szczegółowo omawiamy w poniższym Flipbooku.

Dbając o prawidłowe przestrzeganie ŚBF, Instytucje Obowiązane muszą także prowadzić dokumentację dotyczącą ich każdorazowego zastosowania stosowania, w której znajdą się analizy transakcji oraz wyniki zastosowania Środków Bezpieczeństwa Finansowego. To gwarantuje zachowanie zgodności z przepisami i może ułatwić ewentualne kontrole organów kontrolnych.

Pamiętajmy, że przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy to nie tylko wymóg prawny, ale także dbałość o rzetelność i bezpieczeństwo firmy. Dlatego warto zrozumieć i wdrożyć skuteczne strategie AML.

 

W kolejnej części naszego cyklu o Polityce AML / CFT przyjrzymy się bliżej tematowi Środków Bezpieczeństwa Finansowego, skupiając się na temacie ryzyka oraz jego proporcji w odniesieniu do zastosowania ŚBF. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, aby pozostać na bieżąco z tym tematem.

 

Przeczytaj FlipBook z cyklu Polityka AML/CFT cz. 3

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi BARTŁOMIEJ PIETRUSZKA Partner, adwokat, szef działu white collar crime
Specjalizuję się w sprawach karnych, karnoskarbowych i powiązanych z nimi postępowaniach sądowych.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi MICHAŁ BUSZ aplikant adwokacki
Szczególnym zainteresowaniem darzy prawo karne oraz handlowe, co łączy się w problematykę przestępczości gospodarczej obejmującą m.in. odpowiedzialność menedżerską (white-collar crime).

Kontakt dla mediów

Avatar
Katarzyna Jakubowska PR Manager

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy.

[FM_form id="1"]