24 sierpnia 2023 BARTŁOMIEJ PIETRUSZKA MICHAŁ BUSZ

Polityka AML / CFT – Obowiązki IO

Tagi Polityka AML / CFT pranie pieniędzy

Jakie obowiązki muszą spełnić Instytucje Obowiązane zgodnie z Ustawą AML?

Ustawa AML nakłada na Instytucje Obowiązane (IO) zestaw obowiązków mających na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki te charakteryzują się różnorodnością i obejmują wiele dziedzin działalności IO. Kluczowym jednak jest, aby IO były świadome swoich zobowiązań i działały zgodnie z wymogami prawnymi.

Jednym z kluczowych obowiązków IO jest konieczność ustalenia wewnętrznej hierarchii odpowiedzialnej za przeciwdziałanie praniu pieniędzy. W tym zakresie należy mianować odpowiednie osoby, które będą nadzorować i monitorować działania IO w kontekście AML i CFT.

W skład grona odpowiedzialnego za nadzór nad realizacją polityki AML / CFT zwyczajowo wchodzi:

  • Kadra kierownicza
  • AML Officer
  • Członek Zarządu

Niemniej, w sytuacji, gdy mówimy o Jednoosobowych Działalnościach Gospodarczych, Instytucja Obowiązana będzie posiadała tylko jedną osobę kwalifikującą się do pełnienia wszystkich wymienionych wcześniej funkcji. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. Indywidualną IO.

W ramach działań prowadzonych w myśl polityki AML / CFT, koniecznym jest również wprowadzenie środków bezpieczeństwa finansowego (ŚBF), które obejmują badanie ryzyka związanego
z transakcjami i relacjami z klientami oraz prowadzenie szczegółowej rejestracji przepływu dokumentów i informacji w przedsiębiorstwie.  Jest to ważne działanie mające na celu identyfikację ewentualnych zagrożeń i podejrzanych transakcji w przedsiębiorstwie.

Podstawowy katalog ŚBF wyróżnia:

  • Identyfikację klienta i sprawdzenie jego tożsamości – kim jest klient i czy na pewno jest podmiotem, za który się podaje
  • Identyfikację i badanie beneficjentów rzeczywistych – czyli badanie kręgu osób mających przynajmniej pośredni wpływ na działalność klienta
  • Ocenę stosunków gospodarczych – badanie typowości nawiązywanej relacji gospodarczej
    z perspektywy profilu działalności klienta
  • Bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych – jak długo trwa relacja z klientem,
    tak długo należy badać go z perspektywy możliwości prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Ustawa AML mocą art. 48 pozwala na scedowanie przez IO stosowania ŚBF na podmioty zewnętrzne, choć pamiętać trzeba, że nie zwalnia to IO z odpowiedzialności za stosowanie ŚBF.

Wewnętrzna procedura AML stanowi kolejny istotny element w procesie przeciwdziałania praniu pieniędzy. IO muszą stworzyć spersonalizowane procedury, które obejmują m.in. stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego, przekazywanie informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej (GIIF) oraz szkolenia pracowników.

Kolejnym obowiązkiem IO, jakim jest współpraca z organami państwa, takimi jak GIIF czy Prokuratura, jest także niezwykle istotny. IO mają obowiązek informowania o transakcjach o dużej wartości (zazwyczaj od 15 tysięcy euro) oraz o podejrzeniach przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Przechowywanie dokumentacji związanej z klientami i transakcjami to kolejny obowiązek. IO muszą gromadzić niezbędne dokumenty i informacje przez 5 lat, aby udokumentować swoje działania związane z AML. Okres ten może ulec wydłużeniu o maksymalnie kolejne 5 lat w sytuacji, gdy od Instytucji Obowiązanej zażąda tego GIIF.

Szkolenia pracowników IO z zakresu AML mają na celu zapewnienie odpowiedniej wiedzy
oraz umiejętności w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy. Dzięki temu pracownicy są świadomi zagrożeń i w razie wystąpienia podejrzenia prania pieniędzy lub sytuacji finansowania terroryzmu
są zdolni do skutecznej reakcji.

Ostatnim ważnym elementem jest wprowadzenie procedury anonimowego zgłaszania nieprawidłowości. To umożliwia pracownikom IO zgłaszanie potencjalnych naruszeń prawa bez obawy przed represjami.

Niezastosowanie się do tych obowiązków może skutkować poważnymi konsekwencjami, zarówno
w sferze prawniczej, jak i biznesowej
. Sankcje nałożone na IO za niestosowanie się do wymogów Ustawy AML, mogą prowadzić do utraty renomy przedsiębiorstwa, kar finansowych oraz utrudnień
w prowadzeniu transakcji handlowych.

W związku z tym, przestrzeganie obowiązków AML jest niezwykle istotne dla IO, aby zapewnić niezaprzeczalną zgodność z prawem oraz skuteczną ochronę przed zagrożeniami związanymi z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Więcej informacji znajdziesz we Flipbook’u poniżej. Zachęcamy do zapoznania się oraz pobrania PDF.

Jeśli masz pytania dotyczące wprowadzenia polityki AML / CFT w Twoim przedsiębiorstwie serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 

ZOBACZ FILBOOK PONIŻEJ:

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi BARTŁOMIEJ PIETRUSZKA Partner, adwokat, szef działu white collar crime
Specjalizuję się w sprawach karnych, karnoskarbowych i powiązanych z nimi postępowaniach sądowych.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi MICHAŁ BUSZ aplikant adwokacki
Szczególnym zainteresowaniem darzy prawo karne oraz handlowe, co łączy się w problematykę przestępczości gospodarczej obejmującą m.in. odpowiedzialność menedżerską (white-collar crime).

Kontakt dla mediów

Avatar
Katarzyna Jakubowska PR Manager

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy.

[FM_form id="1"]