21 lipca 2023 BARTŁOMIEJ PIETRUSZKA MICHAŁ BUSZ

Polityka AML / CFT

Tagi Polityka AML / CFT pranie pieniędzy

Czy jako przedsiębiorca powinienem wdrożyć politykę przeciwdziałania praniu pieniędzy i zwalczania finansowania terroryzmu?

Polityka AML / CFT – co to właściwie jest?

AML”, skrót od Anti Money Laundering – czyli przeciwdziałanie praniu pieniędzy, którego nieodłącznym towarzyszem jest „CFT” oznaczający Combating the Financing of Terrorism, czyli zwalczanie finansowania terroryzmu.

Nieodłącznym, ponieważ w Polsce „AML-em” określamy procedurę wprowadzoną przez Ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Jak wskazuje nazwa ustawy, chodzi właśnie o tytułowe zapobieganie i zgłaszanie przestępstw prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Dodatkowo, Ustawa AML reguluje wykonywanie działalności gospodarczej przez tzw. instytucje obowiązane.

Przestępstwo prania pieniędzy znaleźć można w art. 299 § 1 Kodeksu karnego. Nawiązanie w nazwie do typowej domowej czynności prania jest nieprzypadkowe. Chodzi o zachowanie, które ma na celu pozorne oczyszczenie środków pochodzących z tzw. bazowego przestępstwa, np. oszustwa, wyłudzenia (tzw. brudnych pieniędzy) ze znamion czynu zabronionego i doprowadzenie do sytuacji, w której nadawany jest im pozór pochodzenia z legalnych źródeł.

Z kolei znamiona finansowania przestępstwa terrorystycznego, znajdziemy w art. 165a § 1 Kodeksu karnego. Chodzi tutaj o przekazywanie aktywów celem finansowania tytułowego terroryzmu, ale także przestępstw pokrewnych takich jak piractwo, wzięcie zakładników, czy obrót i gromadzenie substancji niebezpiecznych.

 

Instytucje obowiązane – czy moja działalność do nich należy?

Ustawa AML, w ramach przeciwdziałania dodatkowo reguluje wykonywanie działalności gospodarczej przez tzw. instytucje obowiązane.

Będąc przedsiębiorcą w Polsce, w obliczu omawiania polityki AML /CFT, samo nasuwa się pytanie czy moja działalność również jest zobowiązana do wdrożenia nałożonych  regulacji.

Instytucje obowiązane (dalej jako: „IO”) to podmioty, na które nałożono szereg obowiązków. Ich celem jest oczywiście utrudnianie lub zapobieganie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a środkiem prowadzącym do tego celu – regularne monitorowanie przepływów pieniężnych.

Katalog IO znajduje się w art. 2 ust. 1 Ustawy AML. Choć wyliczenie jest naprawdę szczegółowe, to w praktyce pojawiają się wątpliwości interpretacyjne co do przynależności do którejś z grup. Warto wiedzieć, że jest to katalog zamknięty. Jeśli podmiot nie świadczy określonych tam usług to nie jest IO.

Uproszczony katalog IO znajdziesz we FlipBooku 1 części cyklu o AML / CFT  poniżej – sprawdź czy Twoja działalność się w nim znalazła.

ZOBACZ FILBOOK PONIŻEJ:

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

 

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi BARTŁOMIEJ PIETRUSZKA Partner, adwokat, szef działu white collar crime
Specjalizuję się w sprawach karnych, karnoskarbowych i powiązanych z nimi postępowaniach sądowych.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi MICHAŁ BUSZ aplikant adwokacki
Szczególnym zainteresowaniem darzy prawo karne oraz handlowe, co łączy się w problematykę przestępczości gospodarczej obejmującą m.in. odpowiedzialność menedżerską (white-collar crime).

Kontakt dla mediów

Avatar
Katarzyna Jakubowska PR Manager

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy.

[FM_form id="1"]